Svätý Anton, okres Banská Štiavnica, Banskobystrický kraj, Pohronie

Múzeum vo Svätom Antone - Kaštieľ Svätý Anton

Neskorobarokový kaštieľ bol postavený v rokoch 1744-1750 na mieste staršieho hrádku z 15. storočia. Nachádza sa tu jedinečná poľovnícka expozícia na Slovensku a vzácna umeleckohistorická expozícia.

Banská Bystrica, okres Banská Bystrica, Banskobystrický kraj, Horehronie

Hrad Banská Bystrica

Hrad vo významnom stredovekom banskom meste bol pôvodne umiestnený mimo stredoveký pôdorys mesta. Dnes sa však nachádza priamo v centre a ovplyvňuje vzhľad historického jadra.

Slovenská národná galéria - Zvolenský zámok

Zvolen, okres Zvolen, Banskobystrický kraj, Podpoľanie

Slovenská národná galéria - Zvolenský zámok

Národná kultúrna pamiatka. Stavba na pôdoryse pravidelného obdĺžnika so štyrmi krídlami okolo ústredného dvora stojí na miernom návrší. Slovenská národná galéria usporadúva v Zvolenskom zámku pôvodné výstavy a reinštalácie starého i súčasného umenia a designu.

Fiľakovo, okres Lučenec, Banskobystrický kraj, Novohrad

Hrad Fiľakovo

Prvá písomná zmienka je z listu pápežovi z roku 1242, v ktorom je fiľakovský hrad spomínaný ako jeden z hradov, ktoré prežili tatárske nájazdy.

Modrý Kameň, okres Veľký Krtíš, Banskobystrický kraj, Novohrad

Hrad Modrý Kameň

Hradný komplex sa skladá z hornej časti goticko-renesančnej zrúcaniny na bralnatom návrší a dolného barokového kaštieľa.

Slovenská Ľupča, okres Banská Bystrica, Banskobystrický kraj, Horehronie

Hrad Slovenská Ľupča

Hrad vznikol pred rokom 1250 a pôvodne slúžil kráľovskej rodine ako poľovnícke sídlo. Vďaka trvalému využitiu hrad prežil a je pomerne dobre zachovaný.

Dolná Strehová, okres Veľký Krtíš, Banskobystrický kraj, Novohrad

Kaštieľ Imre Madácha

V kaštieli je stála expozícia spisovateľa a dramatika Imreho Madácha a spisovateľov, ktorí sa narodili, žili a tvorili v tomto regióne.

Bzovík, okres Krupina, Banskobystrický kraj, Podpoľanie

Kláštorná pevnosť Bzovík (Hrad)

Goticko-renesančná protiturecká pevnosť, bývalý kláštor premonštrátov, leží na nízkej vyvýšenine v Krupinskej planine v nadmorskej výške 340 m, južne od obce Bzovík, 8km od Krupiny.

Kremnica, okres Žiar nad Hronom, Banskobystrický kraj, Pohronie

Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad v Kremnici je komplex stredovekých budov rôzneho poslania, ktoré vznikali postupne od 13. do 15. storočia. Hrad je chránený opevnením, na ktoré sa napájajú mestské hradby. Kremnické mestské hradby možno zaradiť medzi najzachovalejšie na Slovensku.

Banská Štiavnica, okres Banská Štiavnica, Banskobystrický kraj, Pohronie

Starý Zámok Banská Štiavnica

Starý zámok, národná kultúrna pamiatka, ktorej pôvod siaha do začiatku 13.-teho storočia, nesie stopy takmer všetkých slohov a je múzejným objektom od roku 1900. Starý zámok je "učebnicou" architektonických štýlov 13.-19. storočia.

Banská Štiavnica, okres Banská Štiavnica, Banskobystrický kraj, Pohronie

Nový Zámok Banská Štiavnica

Nový zámok je šesťposchodová renesančná stavba so štyrmi baštami postavená v rokoch 1564-1571, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou.

 

Banskobystrický kraj

Čo by sa tak dnes dalo?

Prihlásenie

Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data

uložiť na tomto počítači

Nepamätám si heslo

Nová registrácia