M-26

Nedávno pridané a ešte neprešlo redakčnou kontrolou.

Prievidza, okres Prievidza, Trenčiansky kraj, Horná Nitra

Hornonitrianske múzeum

Hornonitrianske múzeum Prievidza patrí medzi najmladšie múzeá na Slovensku. Hornonitrianske múzeum sa počas svojej existencie etablovala ako špecifický a nezastupiteľný prvok kultúrno-spoločenského diania mesta Prievidze a celého regiónu hornej Nitry.

Pridať hodnotenie

Bližšie informácie

Horn

onitrianske múzeum Prievidza patrí medzi najmladšie múzeá na Slovensku, pretože pôsobí od roku 1985. Vzniklo odčlenením regionálnych vlastivedných zbierok z Múzea v Bojniciach SNM. Na pôde mesta Prievidza tak nadviazalo na činnosť prvej muzeálnej inštitúcie na hornej Nitre, o založenie ktorej usilovali nadšenci z radov obyvateľov už od roku 1924 a ktorá položila základy zbierkových fondov ďalších múzeí. Hornonitrianske múzeum sa počas svojej existencie etablovala ako špecifický a nezastupiteľný prvok kultúrno-spoločenského diania mesta Prievidze a celého regiónu hornej Nitry.
Výsledkom práce múzejníkov je bohatý zbierkový fond, v ktorom sa nachádzajú aj mnohé skvosty európskeho významu. K unikátom hornonitrianskeho múzejného fondu patrí napríklad paleolitická štiepaná industria, strieborný poklad z rímskeho hrobu, románsky meč z 11.-teho storočia, zbierka zlatých mincí, cechové pamiatky, doklady tradičného odievania, súbor malieb na skle, strieborné šperky z regiónu a ďalšie. Európsky význam má rozsiahla zbierka bezstavovcov a jedinečné paleontologické nálezy treťohornej flóry a fauny.
Strata vhodných priestorov na činnosť je najzávažnejším problémom. Súčasné riešenia priestorového zabezpečenia inštitúcie majú len dočasný charakter a nevytvárajú podmienky na dôstojnú prezentáciu rozsiahleho zbierkového fondu. Kolektív pracovníkov realizuje výstavné podujatia mimo sídla múzea a orientuje sa na iné formy prezentačných aktivít.

Expozície:

7443 # 1826 (K 20 ročnej činnosti Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi)

Výstava dlhodobého charakteru, ktorá prostredníctvom zbierkových predmetov dokladá výsledky múzejných aktivít za obdobie 20 rokov pôsobenia Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi.

Súčasťou múzea je aj pracovisko v kaštieli v Diviackej Novej Vsi. Pôvodne to bola opevnená gotická pevnost zo začiatku 15.-teho storočia, ktorú v roku 1586 prestavali v renesančnom slohu a v 18.-tom storočí bol objekt rozšírený na dvojpodlažnú budovu a tento vzhľad si uchoval aj po poslednej rekonštrukcii v roku 1985. Dnes patrí súkromnému vlastníkovi.

Fotogaléria

Fotogaléria nie je zatiaľ dostupná.

Kontakty

Košovská cesta č.9, 971 01 Prievidza
Tel.: +421 46 542 30 54
Fax: +421 46 542 67 15
E-mail: hnm@hnm.tsk.sk

Otvorené

Po-Pi: 9.00 - 17.00
ach nie, mapa sa nedá načítať...

Upozornenie k mape: Na mape je vyznačená poloha mesta alebo obce.

Komentáre (0)

    Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.

  • Pridávať komentáre môžu len prihlásení používatelia.

mesto Prievidza

Čo by sa tak dnes dalo?

Prihlásenie

Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data

uložiť na tomto počítači

Nepamätám si heslo

Nová registrácia