M-321657

Nedávno pridané a ešte neprešlo redakčnou kontrolou.

Plešivec, okres Rožňava, Košický kraj, Gemer

Jaskyňa Zvonica

Zvonica je klenotom Plešivskej planiny. Je to kolmá priepasť hlboká 100 m, ktorá prechádza v hĺbke 60 m do priestranného dómu s rozmermi pôdorysu 120 x 30 m.

Pridať hodnotenie

Bližšie informácie

Cenu

pre jaskyniarov je možné dohodnúť osobne s vodcom a v prípade jeho ochoty može byť aj 0 Sk. Zľava: Členovia SSS a ČSS po preukázaní sa platným členským preukazom majú zľavu 100 % v rámci riadneho vstupu s platiacimi klientmi. Jaskyniari z ostatných krajín majú zľavu 50 %
Národná prírodná pamiatka. Svetové prírodné dedičstvo.
Zvonica je klenotom Plešivskej planiny. Je to kolmá priepasť hlboká 100 m, ktorá prechádza v hĺbke 60 m do priestranného dómu s rozmermi pôdorysu 120 x 30 m. Vstupná priepasť je kolmá, s malým medzistupňom v 60 m. Odtiaľ sa zostupuje paralelnou šachtou až na dno priepasti. Obídeme obrovský suťový kužeľ pod vstupnou šachtou. Výhľad smerom hore k ústiu priepasti je impozantný. Svetlo preniká až na dno priepasti. Ďalej postúpime ku Galérii a pomocou rebríka vylezieme hore k Mamutím stĺpom. V tomto dóme sa nachádzajú dve galérie s unikátnou výzdobou. Dominantou sú stalagmity až 26 m vysoké. Výstup z priepasti je pomerne fyzicky náročný.
Zostup do priepasti je možný rôznymi spôsobmi. Pre zdatných jaskyniarov SVS zabezpečuje vlastne len servis nutný pre legálnu návštevu jaskyne. Zdatní ľudia po zaškolení do speleologickej techniky zdolajú priepasť sami. Počas zostupu a výstupu ich istia a pomáhajú im skúsení vodcovia. Návštevu ľudí, ktorí nedokážu zvládnuť základy lanovej techniky, alebo nemajú dosť síl na vylezenie z priepasti, zabezpečí v plnom rozsahu SVS. Spustí ich do priepasti a následne vytiahne z nej von.

Trasu je schopný absolvovať každý priemerne trénovaný človek samostatne po zvládnutí zásad jednolanovej techniky. Odporúčame absolvovať kurz jednolanovej techniky. Klienti sú počas zostupu aj výstupu istení druhým lanom. Za príplatok je možné klienta spustiť aj vytiahnuť z priepasti. V tomto prípade nie je potrebná znalosť jednolanovej techniky a zostup môže absolvovať každý, kto nájde v sebe dostatok odhodlania. Trasu je možné absolvovať po dosiahnutí 18 rokov.

Fotogaléria

Fotogaléria nie je zatiaľ dostupná.

ach nie, mapa sa nedá načítať...

Upozornenie k mape: Na mape je vyznačená poloha mesta alebo obce.

Vstupné

3900 Sk za jeden zostup.
500 Sk príplatok za spustenie a vytiahnutie každého ďalšieho účastníka
500 Sk príplatok za vystrojenie priepasti pre účastníkov s nárokom na zľavu
500 Sk príplatok v prípade, že sa akcia uskutoční iba pre jaskyniarov s nárokom na 100 % zľavu

Komentáre (0)

    Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.

  • Pridávať komentáre môžu len prihlásení používatelia.

obec Plešivec

Čo by sa tak dnes dalo?

Prihlásenie

Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data

uložiť na tomto počítači

Nepamätám si heslo

Nová registrácia