M-246

Nedávno pridané a ešte neprešlo redakčnou kontrolou.

Krásnohorská jaskyňa

Krásnohorská Dlhá Lúka, okres Rožňava, Košický kraj, Gemer

Krásnohorská jaskyňa

Zažite nevšedný zážitok pri prehliadke tejto unikátnej turisticky sprístupnenej jaskyne.

Pridať hodnotenie

Bližšie informácie

Krá

snohorská jaskyňa je výverová fluviokrasová jaskyňa. To znamená, že predstavuje koncovú časť jaskynného systému podzemného potoka Buzgó a bola vytvorená v prevážnej miere jeho rozpúšťacou činnosťou v guttensteinských dolomitoch a vápencoch a v steinalmských vápencoch. V súčasnosti je známych 1556 m podzemných priestorov tohoto jaskynného systému, z ktorých je pre verejnosť sprístupnených približne 450 m.

Vzhľadom na charakter jaskyne vedie prevážna časť prehliadkovej trasy ponad podzemný tok, alebo v jeho blízkosti. Potok opúšťa iba v závalových častiach (Veľký vrch, Abonyiho dóm) a v Sieni obrov. Prehliadkova trasa je budovaná
ľahkým spôsobom bez zásahov do morfológie podzemných priestorov. Prírodné prekážky prekonávajú návštevníci pomocou drevených lávok, rebríkov a lanových premostení. Tam, kde to charakter jaskyne umožňuje, vedie trasa priamo terénom jaskyne.

Prehliadková trasa je vhodná takmer pre všetkých. Deti do 8 rokov berieme do jaskyne len výnimočne a iba vtedy, ak je na každé takéto dieťa k dispozícii jeden sprievodca. Nutná je samozrejme prítomnosť rodiča. Staršie deti prehliadku jaskyne zvládajú väčšinou bez problémov. Vstup do jaskyne by mali zvážiť aj ľudia s nadváhou. Prehliadková trasa vyžaduje určitú pohyblivosť a limitujúce sú aj úzke miesta na trase.

Fotogaléria

Fotogaléria nie je zatiaľ dostupná.

Kontakty

Kontakt na vodcov SVS:
RNDr. Jaroslav Stankovič, Edelényska 10, 048 01 Rožňava
Tel.: 058-7343426, 0905-412048
email : stankov@ke.psg.sk

Zoltán Jerg
Tel.: 0908-635274

Otvorené

Telefonicky spojte s niektorým z vodcov. V žiadnom prípade sa nesnažte sami presunúť ku vchodu do jaskyne, ktorý leží na území Národného parku Slovenský kras a prístup k nemu je možný len v sprievode vodcov.
ach nie, mapa sa nedá načítať...

Upozornenie k mape: Na mape je vyznačená poloha mesta alebo obce.

Vstupné

Trasa ku Kvapľu Rožňavských jaskyniarov - 230,- Sk.
Odporúčame priniesť si vlastnú pevnú obuv, najlepšie vibramy. Ušetríte tak navyše 20 korún na vstupnom. Inak Vám musíme zapožičať gumené čižmy, za čo je polatok 20 Sk.

Komentáre (0)

    Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.

  • Pridávať komentáre môžu len prihlásení používatelia.

obec Krásnohorská Dlhá Lúka

Čo by sa tak dnes dalo?

Prihlásenie

Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data

uložiť na tomto počítači

Nepamätám si heslo

Nová registrácia