M-183

Nedávno pridané a ešte neprešlo redakčnou kontrolou.

Čadca, okres Čadca, Žilinský kraj, Kysuce

Kysucká galéria

Kysucká galéria vznikla v roku 1981 na základe iniciatívy dvanástich výtvarných umelcov, rodákov a priateľov Kysúc, ktorí v roku 1975 usporiadali výstavu "Pozdrav umelcov rodnému kraju" a 66 diel z výstavy venovali ako základinu galérie.

Pridať hodnotenie

Bližšie informácie

Kysu

cká galéria vznikla v roku 1981 na základe iniciatívy dvanástich výtvarných umelcov, rodákov a priateľov Kysúc, ktorí v roku 1975 usporiadali výstavu "Pozdrav umelcov rodnému kraju" a 66 diel z výstavy venovali ako základinu galérie. Pre verejnosť boli prvé stále expozície slávnostne sprístupnené 27. novembra 1981v oščadnickom kaštieli, ktorý sa stal na desaťročie jediným sídlom galérie.

Kysucká galéria je galériou s regionálnou pôsobnosťou. K jej hlavným úlohám patrí zbierkotvorná a výstavná činnosť, ďalej vedeckovýskumná a kultúrno-výchovná činnosť. Keďže v regióne absentuje významnejšia historická výtvarná tradícia, galéria zamerala svoju akvizičnú činnosť na súčasné umenie s dôrazom na tvorbu predstaviteľov regiónu a tvorbu významných predstaviteľov slovenského výtvarného umenia.

Od svojho vzniku usporiadala galéria vo svojich i hosťovských výstavných priestoroch na Slovensku i v zahraničí viac ako 300 výstav.

K pravidelne organizovaným podujatiam patrí od roku 1994 REM - ART Čadca, medzinárodné stretnutie študentov a pedagógov stredných umeleckých škôl, spojené s tvorivými dielňami pre verejnosť. V rokoch 1995 - 2001 spoluorganizovala KG medzinárodné trienále Quadrat, pôvodne "Salón Beskydy" - prehliadku najnovšej tvorby umelcov krajín Višegradskej štvorky. V roku 2006 sa uskutoční 6. ročník medzinárodného sochárskeho sympózia v Oščadnici.

Galéria dnes disponuje dvomi výstavnými priestormi - v mestskom dome v Čadci, kde sídli aj vedenie galérie a v kaštieli v Oščadnici. V Oščadnickom kaštieli je inštalovaná aj miniexpozícia slovenskej autorskej hračky, sprístupnená v roku 1994. Podnetom pre jej vznik bola výstava Hry a hračky v roku 1992, vystavené diela sa stali základinou stálej expozície, ktorá bola dopĺňaná ďalšími nákupmi a darmi. Expozícia si kladie za cieľ v skratke prezentovať tvorbu slovenských výtvarníkov a dizajnérov zaoberajúcich sa autorskou hračkou.

Fotogaléria

Fotogaléria nie je zatiaľ dostupná.

Kontakty

Mestský dom
Hlinkova 2, 022 01 Čadca
Tel.: +421 41 433 21 66
Fax: +421 41 433 21 66
E-mail: kysgalery@vuczilina.sk

Otvorené

Ut-Pi 8.00 - 15.30
Ne 12.00 - 16.00
ach nie, mapa sa nedá načítať...

Upozornenie k mape: Na mape je vyznačená poloha mesta alebo obce.

Komentáre (0)

    Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.

  • Pridávať komentáre môžu len prihlásení používatelia.

Prihlásenie

Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data

uložiť na tomto počítači

Nepamätám si heslo

Nová registrácia