M-84

Nedávno pridané a ešte neprešlo redakčnou kontrolou.

Košariská, okres Myjava, Trenčiansky kraj, Záhorie

Múzeum M. R. Štefánika

V šiestich miestnostiach sa múzejne dokumentuje jeho životná dráha, súkromie a záľuby, no najmä jeho vojenská, diplomatická a politická činnosť.

Pridať hodnotenie

Bližšie informácie

Toto

múzeum je súčasťou SNM - Múzea Slovenských národných rád. Bolo otvorené v roku 1990 v rodnom dome M. R. Štefánika - bývalej evanjelickej fare. Ide o memoriálne múzeum, ktoré prostredníctvom svojej expozície podáva komplexný pohľad na Štefánikovu osobnosť. V šiestich miestnostiach sa múzejne dokumentuje jeho životná dráha, súkromie a záľuby, no najmä jeho vojenská, diplomatická a politická činnosť.

Fotografie poskytlo Múzeum SNR

Expozícia pripravená k 125.výročiu narodenia (slávnostne otvorená 12.10.2005) má memoriálny charakter. Symbolicky nám sprítomňuje túto významnú osobnosť našich národných dejín prostredníctvom jeho zhmotneného, ale aj duchovného odkazu. Akoby nás chcela vrátiť do prostredia, v ktorom žil, do spoločnosti, v ktorej sa pohyboval, do dejinných udalostí, v ktorých zanechal hlbokú stopu. V jeho rodnom dome evanjelickej fare na Košariskách akoby prostredníctvom osobných, často až minucióznych memorábilii prenášala atmosféru #veľkého sveta#, v ktorom sa celý život pohybovala, ktorý jemu, chlapcovi z malej myjavskej dedinky bol blízky a stal sa mu druhým domovom. Skoro 200 osobných pamiatok od nábytkových častí, cez predmety dennej potreby, umelecké diela, torzá odevov # to všetko mu bolo blízke, to všetko dotváralo intimitu jeho parížskeho bytu, to všetko približuje jeho osudy od narodenia až po tragický skon. Pre súčasníkov sú nemými svedkami anabázy života a smrti človeka, ktorého najvýznamnejším činom bola spoluúčasť na zrode nového štátneho útvaru na troskách habsburskej monarchie. Ich pestrosť, rôznorodosť, svedči o jeho mnohopočetných záľubách, životných túžbach, približuje nám ho ako človeka s pozitívami, či negatívami, človeka, ktorý dokázal veľmi trpieť, ale aj milovať. Obdivovateľa krás sveta i nebeskej oblohy vzdávajúcej úctu životu, jeho radostiam i starostiam. Milovníka krásnych vecí, ktoré si doniesol z ciest po svete ( Tahity, Japonsko, Afrika, Nový Zéland), znalca umenia, krásnej literatúry, ale aj vedca # astronóma hĺbajúceho vo vesmíre, či študujúceho v množstve odbornej literatúry, ktorá sa zachovala v jeho knižnici.
Pochopiteľne, že nová expozícia nemôže vizualizovať všetky životné etapy. Nie sú k tomu možnosti, prostriedky a nakoniec ani priestor. V jej závere však bude mať možnosť siahnuť návštevník v novozriadenej študovni po digitalizovanej forme vstupných informácii. Dokumenty a fotografie o Štefánikovi z jednotlivých období života, písomné doklady, fotografická činnosť. Postupne by touto formou mali byť spracované a sprístupnené aj ostatné dostupné informácie.

Múzeum M.R. Štefánika je súčasťou Múzea SNR SNM v Myjave

Fotogaléria

Fotogaléria nie je zatiaľ dostupná.

Kontakty

906 15 Košariská
Tel.: +421 34 624 26 26, +421 34 654 14 12
Fax: +421 43 621 22 56
Mobil nonstop: +421 907 15 40 71, +421 903 48 93 95
E-mail: info@stefanik.info

Otvorené

máj-október: Po-Ne 8.30 - 16.30
november-apríl: Po-Pi 8.00 - 16.00, So,Ne 10.00 - 17.00
ach nie, mapa sa nedá načítať...

Upozornenie k mape: Na mape je vyznačená poloha mesta alebo obce.

Komentáre (0)

    Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.

  • Pridávať komentáre môžu len prihlásení používatelia.

obec Košariská

Čo by sa tak dnes dalo?

Prihlásenie

Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data

uložiť na tomto počítači

Nepamätám si heslo

Nová registrácia