M-91

Nedávno pridané a ešte neprešlo redakčnou kontrolou.

Smolenice, okres Trnava, Trnavský kraj, Dolné Považie

Múzeum Molpír

múzeu sa začína aj náučný chodník, po ktorom sa návštevník dostane na vrch so zvyškami hradiska Molpír (400/m n. m.), kde bolo objavené praveké sídlisko, keltské sídlisko ako i veľkomoravská osada. V múzeu je zdokumentované aj obdobie rozkvetu Smoleníc, ktoré boli na prelome 15. a 16. storočia mestečkom s trhovým a jarmočným právom.

Pridať hodnotenie

Bližšie informácie

Múz

eum v roku 1996 po dlhšej snahe zriadila na vlastné náklady a za pomoci odborníkov z Nitrianskeho a Trnavského múzea obec. Nachádza sa v budove starej rímskokatplíckej fary postavenej v roku 1744. V priečelí budovy sú slnečné hodiny. Pri múzeu sa začína aj náučný chodník, po ktorom sa návštevník dostane na vrch so zvyškami hradiska Molpír (400/m n. m.), kde bolo objavené praveké sídlisko, keltské sídlisko ako i veľkomoravská osada. V múzeu je zdokumentované aj obdobie rozkvetu Smoleníc, ktoré boli na prelome 15. a 16. storočia mestečkom s trhovým a jarmočným právom. Obklopoval ich múr so strážnymi vežami a barokový pranier z tohto obdobia nie je iba symbolom súdnej moci, patrí k najkrajším umeleckým výtvorom. V múzeu sa nachádzajú aj ukážky z flóry a fauny Malých Karpát.

Významnou mierok prispel k neskoršiemu založeniu múzea smolenický učiteľ Štefan Jastrabík v 70.rokoch svojou zberateľskou a výskumnou činnosťou. Okrem archeologických vykopávok našiel po úpornom hľadaní originál patentnej listiny padáka Štefana Baniča, ktorý Smolenickému rodákovi udelili v USA v roku 1914.

Fotogaléria

Fotogaléria nie je zatiaľ dostupná.

Kontakty

Stará fara, ul. SNP, 919 04 Smolenice
Tel.: +421 33 558 61 11

Otvorené

júl-august: Ut-Ne: 10.00 - 16.00
ach nie, mapa sa nedá načítať...

Upozornenie k mape: Na mape je vyznačená poloha mesta alebo obce.

Komentáre (0)

    Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.

  • Pridávať komentáre môžu len prihlásení používatelia.

obec Smolenice

Čo by sa tak dnes dalo?

Prihlásenie

Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data

uložiť na tomto počítači

Nepamätám si heslo

Nová registrácia