M-269

Nedávno pridané a ešte neprešlo redakčnou kontrolou.

Termálne kúpalisko Liptovský Ján

Liptovský Ján, okres Liptovský Mikuláš, Žilinský kraj, Liptov

Termálne kúpalisko Liptovský Ján

Obec Liptovský Ján leží v pohorí Nízke Tatry zo severnej strany v Jánskej doline. Na travertínových návršiach sa nachádza žriedelná oblasť termálnych a minerálnych prameňov. Patria k studeným až veľmi nízko termálnym, veľmi slabo až silno uhličitým, dusíkatým slabo mineralizovaným sírovodíkovým vodám. Obyvatelia obce nazývajú už od pradávna studenšie pramene medokýšmi a teplé teplicou.

Pridať hodnotenie

Bližšie informácie

Obec

Liptovský Ján leží v pohorí Nízke Tatry zo severnej strany v Jánskej doline. Na travertínových návršiach sa nachádza žriedelná oblasť termálnych a minerálnych prameňov. Patria k studeným až veľmi nízko termálnym, veľmi slabo až silno uhličitým, dusíkatým slabo mineralizovaným sírovodíkovým vodám. Obyvatelia obce nazývajú už od pradávna studenšie pramene medokýšmi a teplé teplicou.

V polovici 19.st pri termálnych prameňoch vznikli malé kúpele na liečenie reumy a ženských chorôb. Jozef Szentivány Gemerský vybudoval vaňové kúpele, krytý bazén. Vo svojom kaštieli zriadil r.1929-30 reštauráciu, Grand Hotel Thermal a kúpele boli pomenované Svätojánske Teplice. Boli v kúpelnej budove (toho času budova Osobitnej školy), pri ktorej dal vybudovať i Štrandové kúpalisko. Termálnu vodu vuyžívali ľudia nielen z blízkeho, ale i vzdialeného okolia. Svätojánske kúpele boli známe ešte pred l.svet. vojnou v Budapešti i v Nemecku, odkiaľ prichádzalo veľa turistov, ale i ľudí hľadajúcich zdravie.

Fotogaléria

Fotogaléria nie je zatiaľ dostupná.

Kontakty

Liptovský Ján
032 03 Liptovský Ján
Tel.: +421/ 44/5263 477
Fax.: +421/ 44/5208903
marketingmaj@sorea.sk
ach nie, mapa sa nedá načítať...

Upozornenie k mape: Na mape je vyznačená poloha mesta alebo obce.

Komentáre (0)

    Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.

  • Pridávať komentáre môžu len prihlásení používatelia.

obec Liptovský Ján

Čo by sa tak dnes dalo?

Prihlásenie

Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data

uložiť na tomto počítači

Nepamätám si heslo

Nová registrácia