M-205

Nedávno pridané a ešte neprešlo redakčnou kontrolou.

Čachtický hrad

Čachtice, okres Nové Mesto nad Váhom, Trenčiansky kraj, Stredné Považie

Čachtický hrad

Čachtický hrad vznikol v druhej polovici 13.-teho storočia a patril medzi prvé hrady, ktoré zabezpečovali západnú hranicu Uhorska.

Pridať hodnotenie

Bližšie informácie

Čac

htický hrad vznikol v druhej polovici 13.-teho storočia a patril medzi prvé hrady, ktoré zabezpečovali západnú hranicu Uhorska. Prvými pánmi hradu boli Peter a Pongrác z rodu Hunt - Poznanovcov, pričom istý čas patril aj Matúšovi Čákovi.V roku 1392 prešiel do majetku Stibora zo Stiboríc, ktorý vlastnil 15 hradov na Považí. Od roku 1569 boli vlastníkmi Nádasdyovci. V roku 1708 dobyli hrad vojská Františka Rákócziho II. a odvtedy začal chátrať, aj keď istý čas slúžil ako väzenie.
Na najvyššom mieste brala stál palác a okolo horného nádvoria postupne vznikali ďalšie budovy. Dolné nádvorie , ktoré slúžilo najmä obrane, bolo prístupné z horného hrebeňa ponad priekopu vysekanú v skale. V prvej polovici 16.-teho storočia vznikol pod hradom kaštieľ, ktorý sa nazýva aj hradný kaštieľ, pričom tento v roku 1772 vyhorel a uvádza sa ako ruina, alebo archeologická lokalita.
Z najmladších renesančných úprav okolo začiatku 17. storočia, keď tu sídlila známa Alžbeta Bátoriová, sa zachovalo opevnenie druhého predhradia.
V katastri obce je doložené osídlenie z praveku a viacero slovanských sídlisk z predveľkomoravského, veľkomoravského a poveľkomoravského obdobia.
Zrúcaniny sú ešte aj dnes dobre identifikovateľné a zachovalé, opevnenia si zachovali zvyšky štítkových renasančných atík a na hornom hrade sú fragmenty pôvodných omietok s maľbami.
Z hradu je výhľad na okolité svahy Malých Karpát, kopanice Myjavskej pahorkatiny a Považský Inovec.
Čachtický hradný vrch je štátna prírodná rezervácia.

Fotogaléria

Fotogaléria nie je zatiaľ dostupná.

Kontakty

916 21 Čachtice
E-mail: office@muzeumtn.sk

Otvorené

Hrad je voľne prístupný.
ach nie, mapa sa nedá načítať...

Upozornenie k mape: Na mape je vyznačená poloha mesta alebo obce.

Komentáre (0)

    Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.

  • Pridávať komentáre môžu len prihlásení používatelia.

obec Čachtice

Čo by sa tak dnes dalo?

Prihlásenie

Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data

uložiť na tomto počítači

Nepamätám si heslo

Nová registrácia