M-64

Nedávno pridané a ešte neprešlo redakčnou kontrolou.

Červený Kláštor, okres Kežmarok, Prešovský kraj, Tatry a Zamagurie

Múzeum Červený Kláštor (Lechnický kláštor)

Táto národná kultúrna pamiatka, oficiálne Lechnický kláštor, ktorého založenie oficiálne potvrdila r.1319 Spišská kapitula, leží v malebnom vyústení Lipníka do prielomu Dunajca v Pieninskom národnom parku.

Pridať hodnotenie

Bližšie informácie

Tát

o národná kultúrna pamiatka, oficiálne Lechnický kláštor, ktorého založenie oficiálne potvrdila r.1319 Spišská kapitula, leží v malebnom vyústení Lipníka do prielomu Dunajca v Pieninskom národnom parku. Kláštor pôvodne slúžil reholi kartuzianskych, neskôr kamadulských mníchov. Muzeálna expozícia tu bola sprístupnená r.1993 po celkovej rekonštrukcii objektu. Približuje históriu a kláštorný život spomínaných rádov a vzácne umelecko - historické pamiatky z Červeného Kláštora, ale aj z celej oblasti severného Spiša.
Jeho bohatú históriu možno podľa bývalých vlastníkov rozdeliť do štyroch období:
1330 - 1567 kartuziánsky kláštor
1569 - 1710 kláštor v majetku svetského panstva
1711 - 1782 kamaldulský kláštor, Kongregácia Monte Corona
od roku 1782 kláštor v majetku cirkvi a štátu

V priestore konventu je inštalovaná stála výstava o histórii kláštora a jeho stavebnom vývoji.

Folklór Zamaguria

Ukážky tradičného odevu z Osturne, Havky, Veľkého Lipníka, súprava na slávnostné vystieľanie postele z Vyšných Ružbách a ukážky ľudových tkanín. Toto všetko je doplnené náradím používaným pri domáckom spracovaní textilu, rôznym pastierskym a rybolovným náčiním, poľnohospodárskym náradím, nástrojmi na výrobu šindľov, náčiním a košíkmi požívanými v domácnostiach, na zber lesných plodov a pod. Medzi národopisnými zbierkami sú i ľudové plastiky s náboženskými motívmi a zaujímavý figurálny úľ z 19. stor. vyrezaný v podobe mnícha, ktoré sú dokladom umeleckej zručnosti miestnych rezbárov.

Herbáreň mnícha Cypriána

V jednom z rekonštuovaných mníšských domčekov je zaujímavá farmaceutická expozícia interiéru stredovekej lekárne ako pamiatka na kamadulského frátra Cypriána, všeobecne vzdelaného stredovekého liečiteľa a botanika, pre jeho pokusy o lietanie nazývaného lietajúci mních.
Najkrajšou a konkrétnou pamiatkou na legendárneho botanika, lekára a lekárnika, sklára i konštruktéra lietajúcich strojov - frátra Cypriána, je zachovaný herbár vyše 270 rastlín, ktoré sám, alebo so svojimi pomocníkmi pozbieral v Pieninách a Belianských Tatrách. Fotokópia herbára je súčasťou muzeálnej expozície kláštornej medicíny a farmaceutiky. Zaujímavými exponátmi tejto časti zbierok sú originálne lekárenské vitríny zo začiatku 18. stor., lekárenské váhy zo 17. stor. vyrobené v Amsterdame a vzácna prvá slovenská liekopisná literatúra - Bratislavská Torkošova lekárenská taxa z roku 1745, písaná v štyroch rečiach.

Ikona "Ukrižovanie" zo začiatku 17.-teho storočia, z grécko-katolíckeho kostolíka v Matysovej. Kostolík sa nachádza v skanzene v Starej Ľubovni.

Múzeum je súčasťou Ľubovnianskeho múzea v Starej Ľubovni.

Fotogaléria

Fotogaléria nie je zatiaľ dostupná.

Kontakty

Lechnický kláštor
056 06 Červený Kláštor
Tel.: +421 52 482 23 53
Fax: +421 52 432 23 02
E-mail: muzeum@slnet.sk

Otvorené

máj - september: Po-Ne 9.00 - 17.00, posledný vstup o 16.00
október: Po-Ne 9.00 - 16.00, posledný vstup o 15.15
ach nie, mapa sa nedá načítať...

Upozornenie k mape: Na mape je vyznačená poloha mesta alebo obce.

Komentáre (0)

    Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.

  • Pridávať komentáre môžu len prihlásení používatelia.

obec Červený Kláštor

Čo by sa tak dnes dalo?

Prihlásenie

Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data

uložiť na tomto počítači

Nepamätám si heslo

Nová registrácia