M-220

Nedávno pridané a ešte neprešlo redakčnou kontrolou.

Radoľa, okres Kysucké Nové Mesto, Žilinský kraj, Kysuce

Kaštieľ Radoľa

Kaštieľ v Radoli patrí medzi najstaršie historické objekty na Kysuciach. Jeho renesančný charakter dokazujú okná so šambránami a plastickými nadokennými rímsami, krížová klenba s hrebienkovým obrazom, valená klenba s lunetami, nárožné maľované kvádrovanie.

Pridať hodnotenie

Bližšie informácie

Kaš

tieľ v Radoli patrí medzi najstaršie historické objekty na Kysuciach. Pochádza z druhej tretiny 16. storočia. Predstavuje renesančný typ zemianskeho sídla, avšak okolnosti jeho stavby sú nejasné. Pôvodne to bola štvorcová dvojpodlažná stavba s jedným obývacím priestorom v každom podlaží, obklopená hradbou, teda skôr obytná veža, aké majú svoj pôvod v stredoveku. K prestavbe objektu došlo v druhej polovici 17. storočia, kedy bol jadrom majera budatínskeho panstva, patriaceho Suňogovcom. V roku 1658 sa tu nachádzali panské stajne, stodoly, ovocná záhrada, rybníky, pivovar, chmeľnice, mlyn a píla. Prestavbou objekt získal siene na poschodí, obytné priestory a schodište. Od 19. storočia do roku 1977 slúžil kaštieľ na obytné účely.
Jeho renesančný charakter dokazujú okná so šambránami a plastickými nadokennými rímsami, krížová klenba s hrebienkovým obrazom, valená klenba s lunetami, nárožné maľované kvádrovanie. Objavená bola i pôvodná renesančná omietka.
Po rekonštrukcii kaštieľa tu je od roku 1983 sprístupnená stála expozícia Kysuckého múzea, v roku 2002 čiastočne reinštalovaná.

Na prízemí kaštieľa sa návštevníkom predstaví expozícia Staršie dejiny Kysúc, ktorá pomocou archeologických exponátov dokumentuje najstaršie osídlenie kysuckej oblasti. Z obdobia od paleolitu po dobu rímsku tu možno vidieť napríklad stoličku mamuta, rozličné pracovné nástroje, keramiku, nálezy so sídliska a hradiska ľudu púchovskej kultúry v Lopušných Pažitiach (kostená píšťalka, prasleny, odliatky obilnín, zlomky nožov, hroty šípa, oštepa..) a mnohé iné.
Veľkomoravské a stredoveké obdobie prezentujú nálezy zo slovanského opevnenia v Lopušných Pažitiach z konca 9. storočia, nálezy z najstaršej sakrálnej stavby na Kysuciach na Koscelisku v Radoli a nálezy z Kysuckého Nového Mesta. Práve v kaštieli je vyinštalovaná kópia jedinečnej kostenej plastiky # sošky svätice # pochádzajúcej z deštrukcie múrov kostola na Koscelisku. Jej výška je 84 mm, zhotovená bola vo Francúzsku alebo Nemecku pravdepodobne v 14. storočí.
Na poschodí privíta návštevníkov novootvorená expozícia Meštianske bývanie na Kysuciach. Okrem zariadených miestností # obývacej spálne z Kysuckého Nového Mesta z poslednej tretiny 19. storočia, spálne a jedálne, kde veľká časť nábytku pochádza z remeselníckej dielne majstra Mládeneka z Čadce - a rôznych bytových doplnkov predstavuje v stručnosti dejiny Kysuckého Nového Mesta a Čadce, kde popri prevládajúcemu roľníckemu spôsobu života na Kysuciach existoval mestský životný štýl. Kysucké Nové Mesto získalo mestské privilégia už v 14. storočí a stalo sa centrom remeselníckej výroby, ktorá sa od 16. storočia organizovala v cechoch. V 17. a 18. storočí patrilo medzi významné stredisko remesiel na Považí. Obchodnícko # remeselnícka vrstva tvoriaca meštianstvo tu mala hlboké korene a táto tradícia pretrvala aj po zániku cechov v druhej polovici 19. storočia, kedy hospodársky význam mesta upadol. Kysucké Nové Mesto bolo jediným stredovekým mestom na Kysuciach. Čadca vynikla až ako dedina na základe valašského osídlenia, hospodárske privilégia mestečka získala v roku 1778. Hospodársky rozvoj však nastal až v druhej polovici 19. storočia, kedy sa stala strediskom obchodu s drevom, piliarskeho priemyslu, rôznych úradov. Rady mestského obyvateľstva tu rozšírili i Židia, ktorí v hospodárskom živote mesta získali významné postavenie.

Expozícia je súčasťou Kysuckého múzea v Čadci

Fotogaléria

Fotogaléria nie je zatiaľ dostupná.

Kontakty

024 03 Radoľa
Tel.: +421 41 421 25 05
Fax: +421 41 433 52 90
E-mail: kysuckemuzeum@stonline.sk, kysuckemuzeum@vuczilina.sk

Otvorené

Po-Pi: 8.00 - 16.00
So-Ne: 10.00 - 16.00
ach nie, mapa sa nedá načítať...

Upozornenie k mape: Na mape je vyznačená poloha mesta alebo obce.

Komentáre (0)

    Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.

  • Pridávať komentáre môžu len prihlásení používatelia.

Prihlásenie

Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data

uložiť na tomto počítači

Nepamätám si heslo

Nová registrácia