M-47

Nedávno pridané a ešte neprešlo redakčnou kontrolou.

Sereď, okres Galanta, Trnavský kraj, Podunajsko

Mestské múzeum Sereď

Pridať hodnotenie

Bližšie informácie

Mest

ské múzeum v Seredi vo #Fándlyho fare# bolo otvorené 15. decembra 2004. Prevádzkovateľom múzea je MESTO SEREĎ a Občianske združenie VODNÝ HRAD v Seredi.
Exponáty vystavené v Mestskom múzeu patria do zbierkového fondu Vlastivedného múzea v Galante, ktoré ich Seredi poskytlo na základe zmluvy o dlhodobom zapožičaní.

Expozície:

Stále expozície Mestského múzea v Seredi sa zaoberajú dejinami mesta a regiónu, ktoré sú zdokumentované archeologickými exponátmi z výskumu stredovekého hradu Šintava, ktorý prebiehal v rokoch 1984 # 1992. Hrad Šintava, spomínamý už v Anonymovej kronike sa nachádzal na nádvorí dnešného seredského kaštieľa a jeho štylizovaný obraz je v erbe mesta Sereď.

Expozícia História Serede sa začala na Mačianskych vŕškoch dokumentuje na archeologických nálezoch nepretržité osídlenie regiónu od skončenia ľadovej doby po zánik Veľkomoravskej ríše. V expozícii sa okrem početných exponátov zo zbierok Vlastivedného múzeua v Galante nachádzajú aj dva fragmenty lebiek neandertálca, ktoré zapožičal Archeologický krúžok v Šali. Čelové kosti neandertálcov z doby pred 70 000 a 40 000 rokmi našli členovia krúžku v riečišti rieky Váh.

Ústredná sála Meského múzea je venovaná premene stredovekého kráľovského hradu Šintava na mohutnú renesančnú protitureckú pevnosť, sereďský hrad.

Medzi dlhodobé expozície patrí aj výstava dobových pohľadníc Serede vo zväčšeninách a výstava dokumentujúca vo fotografiách priebeh vykopávok na nádvorí seredského kaštieľa, ktoré odhalili zvyšky murív gotického hradu a prekopali sa až k jeho slovanským hradištným počiatkom.

Okrem stálych expozícií obmieňa Mestské múzeum vo svojej galérii výstavy diel cudzích i domácich umelcov.

Fotogaléria

Fotogaléria nie je zatiaľ dostupná.

Kontakty

Námestie republiky 1177/8, 926 01 Sereď
Tel.: +421 31 789 45 46
Mobil: +421 915 738 199
E-mail: muzeum@sered.sk

Otvorené

Ut-So: 10.00 - 18.00
ach nie, mapa sa nedá načítať...

Upozornenie k mape: Na mape je vyznačená poloha mesta alebo obce.

Komentáre (0)

    Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.

  • Pridávať komentáre môžu len prihlásení používatelia.

Prihlásenie

Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data

uložiť na tomto počítači

Nepamätám si heslo

Nová registrácia