M-58

Nedávno pridané a ešte neprešlo redakčnou kontrolou.

Modrý Kameň, okres Veľký Krtíš, Banskobystrický kraj, Novohrad

Múzeum bábkarských kultúr a hračiek - hrad Modrý Kameň

Múzeum sa vo svojej zbierkotvornej a prezentačnej činnosti zameriava na bábkarské kultúry a hračky, ich históriu a súčasnosť na Slovensku, ale i v zahraničí: tradičné marionety slovenských kočovných bábkarov, rodinné bábkové divadlá s originálnymi dekoráciami, bábky z prvej polovice 20. storočia, artefakty z tvorby slovenských profesionálnych bábkových divadiel po roku 1950, ukážky zahraničnej tvorby z ôsmich štátov Európy, vývoj detskej hračky v 19. a 20. storočí, kedy sa hračky vidieckych a mestských detí odlišovali, až po súčasnosť.

Pridať hodnotenie

Bližšie informácie

Poch

ádza z nej významný básnik renesancie a protiturecký bojovník Bálint Balassi /1554-1594/. Posledná majiteľka grófka Gabriela Almássyová predala hrad s kaštieľom a okolitými pozemkami československému štátu v roku 1923. Rovnomenné mestečko pod ním - Modrý Kameň bolo až do roku 1960 centrom severnej časti Novohradu.

Hradný areál tvorí zrúcanina gotického hradu z 12. storočia a barokový kaštieľ z roku 1730, ktorý je sídlom múzea. Súčasťou barokového kaštieľa je kaplnka sv. Anny pristavená v roku 1759. Spolu s blízkou Kalváriou, chráneným náleziskom - Modrokamenská lesostep a Gaštanicou tvorí zaujímavý historicko-kultúrny celok poskytujúci návštevníkom príjemný zážitok i oddych.

Múzeum sa vo svojej zbierkotvornej a prezentačnej činnosti zameriava na bábkarské kultúry a hračky, ich históriu a súčasnosť na Slovensku, ale i v zahraničí: tradičné marionety slovenských kočovných bábkarov, rodinné bábkové divadlá s originálnymi dekoráciami, bábky z prvej polovice 20. storočia, artefakty z tvorby slovenských profesionálnych bábkových divadiel po roku 1950, ukážky zahraničnej tvorby z ôsmich štátov Európy, vývoj detskej hračky v 19. a 20. storočí, kedy sa hračky vidieckych a mestských detí odlišovali, až po súčasnosť. Ľudové hračky, ktoré vyrábali pre deti príbuzní alebo deti samé, reprezentuje veľká skupina imitujúcich hračiek. V zbierke hračiek najstaršie exponáty pochádzajú z konca 19. storočia Bohato sú zastúpené hračky 20. storočia: bábiky, dopravné hračky, detský nábytok, zvieratká, hry, hlavolamy a iné.

K zaujímavým aktivitám múzea patrí Bábkarský festival Modrý Kameň - prehliadka bábkarských súborov zo Slovenska a zahraničia, spojená s tvorivými dielňami a výstavou zhotovených prác detí. Od roku 2003 múzeum organizuje letnú aktivitu "Nočné prechádzky na hrade Modrý Kameň" spojenú s divadelnými predstaveniami, výstavami a živou prezentáciou expozícií múzea. Múzeum plní aj úlohu regionálneho múzea v oblasti histórie a etnografie.

Slávnostná sieň v barokovom kaštieli sa využíva aj na účely konferencií, seminárov, svadobných obradov a slávnostných zasadnutí s podaním občerstvenia v historickej banketnej miestnosti.

Expozície:

 • História a súčasnosť slovenského bábkového divadelníctva
 • Divadelné bábky zo sveta
 • Hračky na Slovensku v 20. storočí
 • Národopisná expozícia regiónu
 • Pohľad do histórie zubnej techniky a zubného lekárstva
 • Bálint Balassi - život a dielo
 • Nálezy zo slovansko-avarského pohrebiska v Želovciach/
 • Vyhliadka z bašty hradu

Múzeum je súčasťou SNM Bratislava

Fotogaléria

Fotogaléria nie je zatiaľ dostupná.

Kontakty

Hrad Modrý Kameň
Zámocká 1, 992 01 Modrý Kameň
Tel.: +421 47 487 02 18, +421 47 487 01 94
Fax: +421 47 487 01 94
E-mail: muzeum@procomp.sk, hrad@procomp.sk

Otvorené

máj - október: Po-Ne 9.00 - 17.00
júl - august: Po-Ne 9.00 - 17.00, So 18.00-23.00 - večerné prehliadky
november - apríl: Po-Pi 8.00 - 15.00
ach nie, mapa sa nedá načítať...

Upozornenie k mape: Na mape je vyznačená poloha mesta alebo obce.

Komentáre (0)

  Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.

 • Pridávať komentáre môžu len prihlásení používatelia.

mesto Modrý Kameň

Čo by sa tak dnes dalo?

Prihlásenie

Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data

uložiť na tomto počítači

Nepamätám si heslo

Nová registrácia