Becherov, okres Bardejov, Prešovský kraj, Šariš

Vojenský cintorín z 1. svetovej vojny a pamätník

V časti obecného cintorína je pochovaných 111 vojakov v 72 hroboch. Väčšina hrobov je jednotlivých. Pohrebisko vzniklo počas I. svetovej vojny medzi rokmi 1916 a 1917.Uprostred cintorína je centrálny pamätník, ktorého autorom je architekt Ľubomír Gramata. Ide o kombináciu dreveného kríža v kamennom masíve.

Bardejov, okres Bardejov, Prešovský kraj, Šariš

Šarišské múzeum

V súčasnosti dokumentuje historické, prírodné a spoločenské pomery regiónu Horného Šariša. Spravuje vyše 700 tisíc zbierkových predmetov z rôznych oblastí muzeálnej práce.

Bardejov, okres Bardejov, Prešovský kraj, Šariš

Bardejovské Kúpele

Prvá zmienka o Bardejovských Kúpeľoch je z roku 1247, keď uhorský kráľ Béla IV. daroval územie dnešných kúpeľov aj s prameňmi mestu Bardejov. Isté je, že ľudia poznali veľmi skoro liečivé účinky minerálnych vôd, o ktorých sa mohli sami presvedčiť.

Vyšná Polianka

Vyšná Polianka, okres Bardejov, Prešovský kraj, Šariš

Vyšná Polianka

Grécko-katolícky drevený Kostol sv. Paraskievy bol postavený z materiálu pôvodného dreveného kostola a patrí medzi novozapísané Národné kultúrne pamiatky.

Hervartov

Hervartov, okres Bardejov, Prešovský kraj, Šariš

Hervartov

Rímskokatolícky kostol sv. Františkovi z Assisi v slovenskej obci nemeckého pôvodu svojim dvojdielnym pôdorysom, vysokou strechou a ďalšími znakmi v exteriéri a interiéri je značne odlišný od rusínsko-ukrajínskych drevených cerkví a má charakter čisto gotický.

Bardejov, okres Bardejov, Prešovský kraj, Šariš

Skanzen-Múzeum ľudovej architektúry, Národopisná expozícia Bardejovské kúpele

Na ploche 1,5 ha je v parkovej a záhradnej úprave - etnoparku rozmiestnených 24 expozičných objektov, ktoré prezentujú ľudovú kultúru a staviteľstvo dvoch etník - slovenského a rusínskeho obyvateľstva, žijúceho v regióne Horného Šariša a severného Zemplína.

Frička

Frička, okres Bardejov, Prešovský kraj, Šariš

Frička

Cerkva archanjela Michala, postavená v 18. storočí. Trojdielnosť zrubovej stavby v exteriéri je naznačená kovovým krížom nad oltárnou časťou, malou vežičkou nad hlavnou loďou a dominujúcou vežou nad babincom.

Jedlinka

Jedlinka, okres Bardejov, Prešovský kraj, Šariš

Jedlinka

Cerkva Ochrany Bohorodičky bola postavená v roku 1763. Je to typický lemkovský variant rusínsko-ukrajinských trojdielnych a trojvežových drevených chrámov. Zrub je zvonku chránený došteným šalovaním.

Kožany

Kožany, okres Bardejov, Prešovský kraj, Šariš

Kožany

Cerkva Stretnutia Pána so Simeonom bola postavená v druhej polovici 18.storočia. Trojdielna stavba pozostáva z oltárnej miestnosti, hlavnej lode a babinca.

Krivé

Krivé, okres Bardejov, Prešovský kraj, Šariš

Krivé

Cerkva evanjelistu Lukáša bola postavená v roku 1826. Trojpriestorový chrám v dôsledku ošindľovania a došteného šalovania pôsobí zvonku dojmom jednodielnej stavby a polygonálna časť oltárnej miestnosti má oválny tvar.

Lukov-Venécia

Lukov, okres Bardejov, Prešovský kraj, Šariš

Lukov-Venécia

Cerkva sv. Kozmu a Damiána pochádza z rokov 1708 - 1709. Trojdielny zrubový objekt spočíva na vysokej kamennej podmurovke, ktorá vyrovnáva sklon svahu najmä z východnej strany.

Zboj - Skanzen Bardejovské Kúpele

Bardejov, okres Bardejov, Prešovský kraj, Šariš

Zboj - Skanzen Bardejovské Kúpele

Cerkva sv. Mikuláša bola postavená v roku 1775. V roku 1967 bola premiestnená do Expozície ľudovej architektúry Šarišského múzea v Bardejovských Kúpeľoch. Je to typický lemkovský variant rusínsko-ukrajinských trojdielnych a trojvežových zrubových chrámov.

Bardejov, okres Bardejov, Prešovský kraj, Šariš

Mikulášová - Skanzen Bardejovské Kúpele

Obnovený gréckokatolícky kostolík, ktorý je zasvätený Ochrane Presvätej Bohorodičky, stál pôvodne v obci Mikulášová (okr. Bardejov). Prvá písomná správa o obci pochádza z roku 1414, no jej vznik možno klásť až do druhej polovice 14. storočia.

Tročany

Tročany, okres Bardejov, Prešovský kraj, Šariš

Tročany

Cerkva sv. Lukáša z 15. až začiatku 16. storočia a je najstaršou ukážkou trojdielnej drevenej cerkvi východného rítu. Je situovaná uprostred dediny medzi obytnými a hospodárskymi budovami.

Varadka

Varadka, okres Bardejov, Prešovský kraj, Šariš

Varadka

Varadka - grécko-katolícky drevený Kostol Ochrany Presvätej Bohorodičky (Panny Márie Ochrankyne) z roku 1924 stojí v strede obce na mieste starého dreveného kostola z 18. storočia, 19 km na SV od Bardejova (2 km za Nižnou Poliankou) a patrí medzi novozapísané Národné kultúrne pamiatky.

Hutka

Hutka, okres Bardejov, Prešovský kraj, Šariš

Hutka

Hutka - grécko-katolícky drevený kostol Narodenia Presvätej Bohorodičky z roku 1923 v obci, 19 km SV od Bardejova, 384 m n.m. Kostolík nie je zapísaný do zoznamu NKP.

 

okres Bardejov

Čo by sa tak dnes dalo?

Prihlásenie

Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data

uložiť na tomto počítači

Nepamätám si heslo

Nová registrácia