M-112

Nedávno pridané a ešte neprešlo redakčnou kontrolou.

Bratislava - Staré Mesto, okres Bratislava, Bratislavský kraj, Bratislava

Múzeum židovskej kultúry

Stála expozícia, sprístupnená v máji 1993, oboznamuje návštevníka s dejinami a kultúrou židov žijúcich na území Slovenska prinajmenšom od dôb Veľkomoravskej ríše.

Pridať hodnotenie

Bližšie informácie

Múz

eum židovskej kultúry je súčasťou Slovenského národného múzea. Začalo sa formovať na pôde Historického múzea SNM, ako Oddelenie židovskej kultúry, v roku 1991. V roku 1994 sa stalo samostatnou špecializovanou jednotkou SNM. Pracoviská múzea sa nachádzajú v budove SNM na Vajanského nábreží. Stála bratislavská expozícia je inštalovaná v priestoroch Zsigrayovej kúrie (Židovská 17, Bratislava).

Stála expozícia Múzea židovskej kultúry je umiestnená v pôvodnej neskororenesančnej Žsigrayovej kúrii, ktorú dal v polovici 17. stor. postaviť Zsigray zo Stupavy, úradník grófa Pálffyho, ako dvojpodlažnú budovu, ktorá bola v 18. stor. po požiari stavebne upravovaná. Po požiari bratislavského Podhradia v 19. stor. budovu obnovili, nadstavili tretie poschodie a zväčšili o zadné balkónové časti dvorných krídiel. Na portáli je erb v rokajovej kartuši. Stála expozícia, sprístupnená v máji 1993, oboznamuje návštevníka s dejinami a kultúrou židov žijúcich na území Slovenska prinajmenšom od dôb Veľkomoravskej ríše. Trojrozmerné a dvojrozmerné exponáty približujú každodenný život židovského obyvateľstva, židovské sviatky, interiér synagógy a osobnosti židovského pôvodu, ktoré preslávili Slovensko. Záver expozície je venovaný pamiatke približné 70 000 obetí holokaustu zo Slovenska.

Fotogaléria

Fotogaléria nie je zatiaľ dostupná.

Kontakty

Vajanského nábr. 2, P.O.Box 13, 810 06 Bratislava 16
Stála expozícia: Zsigrayova kúria, Židovská ulica 17
Tel.: +421 2 59 34 91 42, +421 2 54 41 85 07
Fax: +421 2 59 34 91 45
E-mail: mzk@snm.sk, mestan@snm.sk

Otvorené

Po-Pi,Ne: 11.00 - 17.00
ach nie, mapa sa nedá načítať...

Upozornenie k mape: Na mape je vyznačená poloha mesta alebo obce.

Komentáre (0)

    Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.

  • Pridávať komentáre môžu len prihlásení používatelia.

mesto Bratislava - Staré Mesto

Čo by sa tak dnes dalo?

Prihlásenie

Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data

uložiť na tomto počítači

Nepamätám si heslo

Nová registrácia