Bánovce nad Ondavou, okres Michalovce, Košický kraj, Dolný Zemplín

Literárne múzeum Pavla Horova

Expozícia bola sprístupnená v roku 1987 a je umiestnená v budove bývalej základnej školy. Dokumentuje osobnosť básnika Pavla Horova, jeho literárne dielo a aktivity na Zemplíne. Druhým tematickým celkom expozície sú rodáci P. Horova a ich literárna činnosť.

Trebišov, okres Trebišov, Košický kraj, Dolný Zemplín

Vlastivedné múzeum Trebišov

Múzeum zhromažďuje a sprístupňuje doklady o vývoji Trebišovského okresu, pričom sa špecializuje na dejiny poľnohospodárstva a tokajského vinohradníctva na východnom Slovensku.

Michalovce, okres Michalovce, Košický kraj, Dolný Zemplín

Zemplínske múzeum

Zemplínske múzeum dokumentuje živú a neživú prírodu a tiež celkový kultúrnohistorický a hospodársky vývoj zemplínskeho regiónu.

Inovce

Inovce, okres Sobrance, Košický kraj, Dolný Zemplín

Inovce

Cerkva archanjela Michala bola postavená v roku 1836. Trojdielna zrubová stavba je prikrytá valbovou šindľovou strechou s dvomi vežičkami.

Ruská Bystrá

Ruská Bystrá, okres Sobrance, Košický kraj, Dolný Zemplín

Ruská Bystrá

Cerkva sv. Mikuláša - biskupa, postavená na začiatku 18.storočia. Drevená trojdielna zrubová stavba pozostáva z oltárnej miestnosti, lode a podvežia. Oltárna miestnosť má polygonálny (6-uholníkový) tvar.

Vinné, okres Michalovce, Košický kraj, Dolný Zemplín

Viniansky hrad

Na južnom úpätí Vihorlatských vrchov, severozápadne od obce Vinné, ležiacej v okrese Michalovce, stojí na vrchole homoľovitého kopca v nadmorskej výške 325,2 m zrúcanina Vinianskeho hradu.

Sobrance, okres Sobrance, Košický kraj, Dolný Zemplín

Múzeum gitár

V najvýchodnejšom meste Slovenska - Sobranciach existuje unikátne a vo svete asi jediné mestské Múzeum gitár. Jeho zakladateľom je zberateľ Ján Ferko, gitarový nadšenec, ktorý za vyše 15 rokov vytvoril unikátnu ucelenú zbierku mapujúcu vývoj a výrobu elektrofonických gitár v Československu po druhej svetovej vojne. V súčasnosti je v múzeu vystavených okolo 130 elektrofonických gitár, ale aj množstvo fotografií a dokumentačného materiálu. Expozíciu dopĺňajú aj staré rádiá, televízory, zosilňovače.

 

Dolný Zemplín

Čo by sa tak dnes dalo?

Prihlásenie

Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data

uložiť na tomto počítači

Nepamätám si heslo

Nová registrácia