M-252

Nedávno pridané a ešte neprešlo redakčnou kontrolou.

Kúpele Nimnica

Nimnica, okres Púchov, Trenčiansky kraj, Horné Považie

Kúpele Nimnica

V chotári Nosíc a Nimnice bola počas výstavby Priehrady mládeže objavená zásaditá uhličitá minerálna voda, ktorá sa od známych pramenných minerálnych vôd v tejto oblasti kvalitatívne odlišuje a jej výnimočnosť dala popud k vzniku našich najmladších kúpeľov v Nimnici.

Pridať hodnotenie

Bližšie informácie

V ch

otári Nosíc a Nimnice bola počas výstavby Priehrady mládeže objavená zásaditá uhličitá minerálna voda, ktorá sa od známych pramenných minerálnych vôd v tejto oblasti kvalitatívne odlišuje a jej výnimočnosť dala popud k vzniku našich najmladších kúpeľov v Nimnici.

Pri hĺbení základovej jamy priehradného múru sa v r. 1953 pod úrovňou hladiny Váhu v kesone K-4 objavil prameň vody, čistej, ale trochu slanej. V tom istom čase vrtmajster pri inžiniersko-geologickom prieskume zistil vo vrte podozrivú vodu, ktorá šumí. Vedenie stavby a najmä štátny stavebný dozorca Ing. F. Smrček hneď zalarmoval odborníkov, zorganizoval rozsiahly hydrogeologický prieskum a po ňom nasledovali veľké zmeny technológie zakladania stavby, pretože vody sa ukázali byť vysoko agresívne. Pri hydrogeologickom prieskume sa vo viacerých vrtoch zachytila uhličitá voda s vysokou koncentráciou látok. Časté boli aj erupcie minerálnej vody z jednotlivých vrtov. To všetko vzbudilo pozornosť širokej verejnosti, a keď sa v niektorých prípadoch pracovníkov Priehrady mládeže prejavili aj pozitívne zdravotné účinky, rozšírila sa bleskurýchle fáma o zázračnej liečivosti týchto vôd. Nasledovala invázia zvedavcov, nadšencov i skutočne chorých, ktorí s túžbou po uzdravení neváhali sem prísť zo všetkých kútov našej vlasti. Zbiehali sa sem jednotlivo i v húfoch a stavba, i tak veľmi živá, vyzerala ako preplnený úľ. Stavbárom však minerálna voda narobila hlboké vrásky.

Aj napriek týmto ťažkostiam sa vodné dielo vybudovalo a z prieskumných prác sa zachovali viaceré zdroje (vrty) minerálnej vody. Pod tlakom mienky verejnosti a po overení zdravotnej prospešnosti vôd bolo rozhodnuté využiť ich kúpeľnícky na liečenie dýchacích a zažívacích ústrojov. Využili sa na to budovy stavebného zariadenia na pravom brehu priehradného jazera. Tie sa postupne dopĺňali a dnes sa tieto kúpele s ťažiskom na pitných kúrach dostávajú aj s modernizujúcim sa zaradením do povedomia.

Indikačný zoznam:

I. Onkologické choroby:
II. Choroby obehového ústrojenstva:
III. Choroby tráviaceho ústrojenstva
IV. Choroby z poruchy látkovej premeny a žliaz s vnútornou sekréciou (cukrovka, obezita)
V. Netuberkulózne choroby dýchacích ciest
XI. Ženské choroby
XII. Choroby z povolania (následky poškodenia dýchacích ciest leptavými parami, plynmi a dráždivými prachmi)
XXV. Choroby dýchacích ciest detí (ambulantná forma)

Fotogaléria

Fotogaléria nie je zatiaľ dostupná.

Kontakty

Kúpele Nimnica a.s.
020 71
Nimnica, Slovakia

Tel. +421/ 42/ 463 29 12-5
e-mail: kupele@kupelenimnica.sk
ach nie, mapa sa nedá načítať...

Upozornenie k mape: Na mape je vyznačená poloha mesta alebo obce.

Komentáre (0)

    Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.

  • Pridávať komentáre môžu len prihlásení používatelia.

Prihlásenie

Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data

uložiť na tomto počítači

Nepamätám si heslo

Nová registrácia