M-263

Nedávno pridané a ešte neprešlo redakčnou kontrolou.

Vyšné Ružbachy, okres Stará Ľubovňa, Prešovský kraj, Tatry a Zamagurie

Kúpele Vyšné Ružbachy

Obec Vyšné Ružbachy vznikla pri výdatných minerálnych prameňoch na východných úpätiach Spišskej Magury. Leží vo výške 623 m.n.m. v doline Zálažného potoka.

Pridať hodnotenie

Bližšie informácie

Obec

Vyšné Ružbachy vznikla pri výdatných minerálnych prameňoch na východných úpätiach Spišskej Magury. Leží vo výške 623 m.n.m. v doline Zálažného potoka. Prvá zmienka o obci je z roku 1288, kedy Šoltýs Henrich z Podolínca založil Nižné a Vyšné Ružbachy. V roku 1549 nastal Zlatý vek pre Ružbachy, keď poľský kráľ Kazimír menoval grófa Sebastiána Ľubomirského za dedičného starostu zálohových miest. To podnietilo stavebný a spoločenský ruch. V roku 1595 bola postavená kúpeľná budova s bazénom, kuchyňou, jedálňou a spoločenskou miestnosťou. Sebastiánov syn Stanislav urobil z kúpeľov známe spoločenské stredisko poľskej a uhorskej šľachty. V roku 1744, po vymretí priamej vetvy rodu Ľubomirských, kúpele začali meniť majiteľov. Až v roku 1825 sa kúpele stali vlastníctvom baróna von Jony, ktorý začal s ich prestavbou. Postavil si tu kaštieľ, nový kúpeľný dom a zrkadlový kúpeľ. Jeho syn Daniel Jozef Jóny ako dedič spravoval kúpele až do roku 1865, kedy sa dostali na krátky čas aj do majetku Kežmarského lýcea. Od lýcea kúpil kúpele v roku 1882 poľský gróf Andrej Zamoyski. V roku 1923 dal postaviť staviteľovi Oskarovi Zuberovi prírodné termálne kúpalisko, ktoré bolo toho času najväčšie na Slovensku.

Indikácie

Srdcovo-cievne ochorenia, duševné choroby, onkologické choroby, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, ženské choroby # klimakterický syndróm, choroby z povolania.

Fotogaléria

Fotogaléria nie je zatiaľ dostupná.

Kontakty

Kúpele Vyšné Ružbachy a.s.
065 02 Vyšné Ružbachy 48
SLOVENSKO

Tel: 00421 52 4266111
Fax: 00421 52 4266560
E-mail: ruzbachy@ruzbachy.sk
ach nie, mapa sa nedá načítať...

Upozornenie k mape: Na mape je vyznačená poloha mesta alebo obce.

Komentáre (0)

    Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.

  • Pridávať komentáre môžu len prihlásení používatelia.

obec Vyšné Ružbachy

Čo by sa tak dnes dalo?

Prihlásenie

Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data
Please, enter data

uložiť na tomto počítači

Nepamätám si heslo

Nová registrácia